ŞİVA CANBAZOĞLU

Şiva Canbazoğlu, dansçı, koreograf ve görsel sanatçıdır. 1998 yılında, İstanbul’da doğdu. 2020 yılında Codarts, Rotterdam, Bachelor of Dance bölümünden mezun oldu. Kariyeri boyunca Emio Greco, Hofesh Shechter, Marco Goecke, Ed Wubbe, Antonin Comestas, Ihsan Rüstem, Marcus Azzini ve Lorand Zachar gibi birçok koreograf ve sanatçı ile çalıştı.

2020-2021 yılları arasında Emio Greco sanat yönetmenliğinde ICK Amsterdam dance company ile bir sezon boyunca dans etti. Sonra Hollanda ve Türkiye arasında freelancer olarak çalışmaya başladı. Bu süreç içerisinde iki farklı sanat kolektifine katıldı. IIJZERBLOK,Rotterdam ve Choreographic Translations, Rotterdam/Hollanda. Bu oluşumlarla öğretmen,dansçı, proje yöneticisi ve koreograf olarak çalışıyor. Choreographic Translations ile gerçekleştirdiği son projesi, Eylül 2023 tarihinde droom en daad Makersloket tarafından desteklenen bir sanat araştırması kitabının yayınlanmasıydı.

Aynı zamanda Dans filmlerinde koreograf ve artistik yönetmen olarak çalışıyor. En son filmi ‘İnvisible but Perceivable yet Unspeakable’ Dance Camera film seçkisinde Ekim ayında, İstanbul ve Atlanta şehirlerinde gösterime girdi.
Performans alanında gerçekleştirdiği son projeler, Sanpapie dans kumpanyası (Milan, İtalya) ile Santral İstanbul da mekana özgü tasarlanan bir performans da yaratıcı dansçı olarak çalıştı. Yapı Kredi Afife Jale tiyatro ödüllerinin 2023
açılış töreninde yaratıcı dansçı olarak çalıştı. Garage Rotterdam (Hollanda), çağdaş sergi alanında proje yönetimini ve koreografisini yaptığı ‘Migrations’ adlı eserinin performansı gerçekleşti.